Антикабир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Антикабир
Anıtkabir
300px
Податоци
Место Анкара
Земја Турција


Антикабир (турски: Anıtkabir)) е мавзолеј кој се наоѓа во Анкара, Турција. Во овој мавазолеј се наоѓа гробот на “таткото на Турција“ Кемал Ататурк. Неговата градба била завршена во 1941 година а негов архитект е професор Емин Онат