Антарктичка научна база „Св. Климент Охридски“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Главниот објект на научната база
Антарктичка научна база „Св. Климент Охридски“ се наоѓа во Антарктик
Местоположба на базата „Св. Климент Охридски“ во рамките на Антарктикот
Topographic map of Livingston Island, Greenwich, Robert, Snow and Smith Islands.

Антарктичката научна база „Св. Климент Охридски“ е бугарска база за научни истражувања на островот Ливингстон (Јужни Шетландски Острови) на Антарктикот, коjа се раководи од Бугарскиот антарктички институт и го носи името на Свети Климент Охридски.[1]

Карти[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Св. Климент Охридски“ на Антарктик", „Утрински весник“, број 2848, четврток, 27 ноември 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галериjа[уреди | уреди извор]