NGC 4323

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 4323


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882

NGC 4323 е засега неутврден објект во соѕвездието Береникина Коса, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4323 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 4323 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1445. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

  1. Запис за NGC 4323 на НАСА (англиски)

Користена литература[уреди]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди]