1799 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1789179017911792179317941795 •   
179617971798 1799 180018011802
   1803180418051806180718081809
Поврзан временски период или предмет
1796179717981799180018011802
1760-тите1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите1820-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1799 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди]