106 Dione

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

106 Dione е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 10 октомври, 1868 година од страна на James Craig Watson.

106 Dione
Откривање
Откривач James Craig Watson
Датум на откривање 10 октомври, 1868
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 556.376 Gm (3.719 AU)
Перихелион 391.585 Gm (2.618 AU)
Голема полуоска 473.981 Gm (3.168 AU)
Занесување 0.174
Орбитален период 2059.923 d (5.64 a)
Просечна
орбитална брзина
16.61 km/s
Средна аномалија 161.899°
Наклон 4.616°
Долж. на
извиш. израсток
62.400°
Аргумент на перихелионот 329.534°
Физички особености
Димензии 146.6 km
Маса 3.3×1018 kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина 0.0410 m/s²
II вселенска брзина 0.0775 km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~156 K
Спектрален тип G
Апсолутна величина (H) 7.41

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]