Шафштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шафштет (германски: Schafstädt) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 17 километри југозападно од Хале (Зале). Од јануари 2008 е дел од градот Бад Лаухштет.