Халкидик

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Халкидики
Περιφερειακή ενότητα
Χαλκιδικής
Општини во Халкидики
Халкидики во Грција
Координати: 40°20′ СГШ 23°30′ ИГД / 
Држава Грција
Регион Централна Македонија
Главен град Полигрос
Управа
 • Заменик гувернер Иоанис Гиоргос
Површина
 • Вкупна 2.918 км2
Население (2011)
 • Вкупно 105.908 жит.
Поштенски код 63x xx
Повикувачки број 237x0, 239x0
ISO 3166 GR-64
Автомобилска ознака ΧΚ
Портал halkidiki.gov.gr

Халкидичкиот Полуостров или Халкидик (грчки: Χαλκιδική) е полуостров во Егејска Македонија, северна Грција. Тој е дел од регионот Централна Македонија.

Во првата етно-географска карта на Македонија од Димитрија Чуповски полуостровот е напишан под името Халкидонски Полуостров.