Томи Робредо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Томи Робредо
Tommy Robredo
Returning a shot.
Земја Шпанија Шпанија
Место на живеење Барселона, Шпанија
Роден на 1 мај 1982 (1982-05-01) (32 г.)
Роден во Шпанија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Професионалец 1998
Игра со десна рака
Заработка $8,936,071
Синглови
Победи-порази 501–316
Титули 10
Највисок дострел No. 5 (28 август 2006)
Моментално место No. 31 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2007)
Ролан Гарос QF (2003, 2005, 2007, 2009)
Вимблдон 3R (2003, 2009)
УС Опен 4R (2001, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010)
Во двојки
Победи-порази 149–163
Титули во кариера 4
Највисок дострел No. 16 (20 април 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2003)
Ролан Гарос QF (20092009)
Вимблдон QF (2010)
УС Опен SF (2004, 2008, 2010)
Ажурирано на: 9 ноември 2009.

Томи Робредо (шпански: Tommy Robredo) е шпански тенисер, роден на 1 мај 1982. Моментално се наоѓа на 31 место според АТП листата.

Со тенис започнал професионално да се натпреварува од 1998 година. Негов тренер р Хосе Мануел Клавет, кој некогаш бил тренер и на Фернандо Вердаско. Во 2004 година го освоил Дејвис Куп со Шпанија. Во 2006 година влегол во листата на десет најдобри тенисери на светот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]