Сојузни држави во Мексико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сојузните држави во Мексико

Мексико се состои од 31 сојузна држава (шпански: Estados Libre y Soberano), со кои раководат управници, и еден федерален округ (Distrito Federal), во кој се наоѓа главниот град Мексико. Државите се прикажани подолу:

 1. Агваскалијентес (Aguascalientes)
 2. Долна Калифорнија (Baja California)
 3. Јужна Долна Калифорнија (Baja California Sur)
 4. Кампече (Campeche)
 5. Чијапас (Chiapas)
 6. Чивава (Chihuahua)
 7. Коауила (Coahuila)
 8. Колима (Colima)
 1. Дуранго (Durango)
 2. Гванахуато (Guanajuato)
 3. Гереро (Guerrero)
 4. Идалго (Hidalgo)
 5. Халиско (Jalisco)
 6. Мексико (México)
 7. Мичоакан (Michoacán)
 8. Морелос (Morelos)
 1. Најарит (Nayarit)
 2. Нов Леон (Nuevo León)
 3. Оахака (Oaxaca)
 4. Пуебла (Puebla)
 5. Керетаро (Querétaro)
 6. Кинтана Ро (Quintana Roo)
 7. Сан Луис Потоси (San Luis Potosí)
 8. Синалоа (Sinaloa)
 1. Сонора (Sonora)
 2. Табаско (Tabasco)
 3. Тамаулипас (Tamaulipas)
 4. Тласкала (Tlaxcala)
 5. Веракруз (Veracruz)
 6. Јукатан (Yucatán)
 7. Закатекас (Zacatecas)