Син кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Син кит
Возрасен Син кит од источен Тихи Океан
Споредба на големината со просечен човек
Заштитен статус
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Cetacea
Подред: Mysticeti
Семејство: Balaenopteridae
Род: Balaenoptera
Вид: B. musculus
Биномен назив
Balaenoptera musculus
(Linnaeus, 1758)
Подвид
  • B. m. brevicauda Ichihara, 1966
  •  ?B. m. indica Blyth, 1859
  • B. m. intermedia Burmeister, 1871
  • B. m. musculus Linnaeus, 1758
Распространетост на Синиот кит (во сино)

Синиот кит е цицач и најголемиот жив организам кој некогаш живеел на Земјата. Достигнува должина и до 32.9 m и тежина од 172 тони.[2] Сините китови ги имало во голем број во скоро сите океани во светот до почетокот на дваесеттиот век. Во четириесеттите години од минатиот век луѓето ги ловеле скоро до истребување. Во 2002 година е проценето дека во светот живеат уште 5,000 до 12,000 сини китови во пет групи. Пред да почнат да се ловат најголема популација од овие китови имало на Антарктикот од 239,000 единки, но денес живеат во многу помали концентрации од по 2,000 единки во североисточен Пацифик, Индискиот и Јужниот Океан. Постојат и две групи во северен Атлантик и најмалку две во Јужната хемисфера.

Наводи[уреди]

  1. Reilly, S.B., Bannister, J.L., Best, P.B., Brown, M., Brownell Jr., R.L., Butterworth, D.S., Clapham, P.J., Cooke, J., Donovan, G.P., Urbán, J. & Zerbini, A.N. (2008). „Balaenoptera musculus“. Црвен список на МСЗП - загрозени видови во 2008 година. МСЗП 2008. Вчитано на 7 октомври 2008.
  2. „Animal Records“. Smithsonian National Zoological Park. http://nationalzoo.si.edu/Animals/AnimalRecords/. конс. 29 мај 2007. 

Надворешни врски[уреди]