Семејство Ањели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Семесјството Ањели е познато италијанско семејство. Познати членови на семејството се:

  • Џовани Ањели (1866-1945), италијански производител и основач на Фиат
    • Едоардо Ањели (1892-1935), италијански индустријалист и син на Џовани
      • Џани Ањели (1921-2003), влијателен иѕалијански индустријалист, најстар син на Едоардо
        • Едоардо Ањели ( 1954-2000), син на Џани
      • Марела Ањели (1927-), сопруга на Џани
      • Сузана Ањели (1922-2009), италијанска политичарка, сестра на Џани
      • Умберто Ањели (1934-2004), италијански претприемач и политичар, најмлад брат на Џани
        • Андреа Ањели (1975- ) италијански бизнисмен, претседател на Јувентус, син на Умберто
        • Џон Елкан (1976- ) америчко-италијански бизнисмен претседател, на Exor и Фиат, внук на Џани

Поврзано[уреди]