Семе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Семе од лен

Семето е репродуктивен растителен орган присутен кај семените растенија (голосеменици и скриеносеменици)[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тhompson K, Ceriani RM, Bakker JP, Bekker RM (2003) Are seed dormancy and persistence in soil related? 13:97-100