Посањо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Посањо
Possagno
—  Општина  —
Општина Посањо
Посањо се наоѓа во Италија
Посањо
Местоположбата на Посањо во Италија
Координати: 45°51′ СГШ 11°53′ ИГД / 
Земја Италија
Регион Венето
Покраина Тревизо (TV)
Површина
 • Вкупна 12,1 км2
Надм. вис. 335 м
Население (дек. 2004)
 • Вкупно 2.154 жит.
Демоним Посањоти
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 31054
Повик. бр. 0423
Портал Матична страница
Кановиниот музеј (Museo Canoviano) посветен на животот и делото на Антонио Канова

Посањо (итал. Possagno) е место и општина во покраината Тревизо (регион Венето). Италија. Местото се наоѓа околу 60 km северозападно од Венеција и околу 35 km северозападно од Тревизо. На 31 декември 2004 г. местото броело 2.154 жители и зфаќало површина од 12,1 km².[1]

Посањо се граничи со следниве општини: Алано ди Пјаве, Кастелкуко, Кавазп дел Томба и Падерно дел Грапа.

Познати личности[уреди]

Посањо е родно место на славниот вајар Антонио Канова (1757-1822). Најзначајна знаменитост во местото е Кановиниот храм (Tempio Canoviano) по нацрт на самиот Канова.

Демографски развој[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Сета демографија и други статистики: ISTAT.

Надворешни врски[уреди]