Понпејски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Понапејски јазици
Геог.
распростр.:
Микронезија
Класификација: австронезиски
Гранки:

Понапејските јазици сочинуваат дијасистем на микронезиски јазици. Овие јазици се составени од три јазика: мокилески јазик, пингелапски јазик и понпејски јазик.

Поврзано[уреди]