Оливие Кесен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оливие Кесен

Кесен на Енеко Тур 2007.
Лични податоци
Цело име Оливие Кесен
Роден 30 април 1983 (1983-04-30) (31 г.)
Намир, Белгија
Висина 1,95 м
Маса 82 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лото-Белисол
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2005
2006–
Р.А.Г.Т. Семенсес
Давитамон-Лото
Значајни победи
ГП Гери Кнетеман (2007)
Последна промена
9 јануари 2014

Оливие Кесен (француски: Olivier Kaisen; р. 30 април 1983) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Белисол.[1]

Достигнувања[уреди]

2001
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2002
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2003
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2004
1. Хроно де Хербје под 23 години
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2005
2. Краен пласман Тур де Валони
5. Хроно де Хербје
10. Хроно Шампеноа
2006
3. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
2007
1. ГП Гери Кнетеман
8. Фландриско првенство
10. Хроно де Насионс
2009
1. Етапа 5 Трка околу Турција
2011
5. Краен пласман Трка околу Пекинг

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]