Национален парк Жак-Картие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк Жак-Картие
МСЗП Категорија II (Национален парк)
Scotora2 PJC.jpg
Error: no map specified when using {{Infobox map}}
[[file:Пронајдена е јамка во шаблонот: Шаблон:ПозКарта|284px|Местоположбата на Национален парк Жак-Картие]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположбата на Национален парк Жак-Картие
Место Жак-Картие и Кот-де-Бопре, Квебек, Канада
Најблизок град Квебек
Координати 47°20′00″ СГШ 71°21′00″ ЗГД / 
Површина 670,00 km²[1]
Основан 25 ноември 1981[2]
Управен орган Сепак

Националниот парк Жак-Картие (фр. Parc national de la Jacques-Cartier, англ. Jacques-Cartier National Park) е покраински парк 50 км северно од градот Квебек. Паркот има задача да штити претставително подрачје од планинската верига Лорентиди.

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. - Регистар на заштитени подрачја во Квебек - Министерство за одржлив развој, животна околина и паркови на Квебек. Проверено на 30 декември 2007 (француски)
  2. Постоечкиот парк - Министерство за одржлив развој, животна околина и паркови на Квебек. Проверено на 30 декември 2007 (англиски)