Менгенски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Менгенски јазици
Геог.
распростр.:
Нова Гвинеја
Класификација: австронезиски
Гранки:

Менгенските јазици сочинуваат јазична група која е дел од витијаските јазици од семејството на австронезиски јазици.

Класификација[уреди | уреди извор]

Оваа група е составена од следниве јазици[1]:

менгенски (3 јазици)
лотејски јазик
мамуски јазик
менгенски јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]