Куртпашова кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Куртпашова кула
Општи информации
Град Враца
Земја Бугарија

Куртпашовата кула се наоѓа во градот Враца, Бугарија. таа била изградена во 17 век, но се смета дека предходно на нејзиното место имало остатоци кои датираат од 14 век.