Категорија:Филм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Портал „Филм
Главната статија за оваа категорија е Филм.

Филм е поим кој се однесува на филмската уметност како индивидуален проект. Потеклото на името доаѓа од фактот дека фотографскиот филм (исто така наречен и целулоиден филм) историски бил примарниот медиум за снимање и прикажување на делата на филмската уметност.

Во оваа категорија поместени се подкатегориите и статиите кои се однесуваат на филмот. За повеќе информации во врска со филмот погледнете ја целосната статија за филм.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 39 поткатегории од вкупно 39.

 

§

А

Б

Г

Д

Ж

И

К

М

М продолжува

О

П

Р

С

Т

Ф

Ф продолжува

Х

Ш

Статии во категоријата „Филм“

M

Ѓ

Ј

Љ

Ќ

Џ

А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

И

И продолжува

К

Л

М

Н

О

П

П продолжува

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц