Калви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Калви
—  Општина  —
Calvi
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Беневенто
Површина
 • Вкупна 22,2 км2
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно 2.378 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 82010
Повик. бр. 0824

Калви е општина во провинцијата Беневенто, Кампанија, Италија.