Епир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Името Епир може да има повеќе значења:

Географско[уреди]

  • Епир (регион) - историски и географски регион на југо-западниот, опфаќајќи ја модерна Грција и Албанија.
  • Северен Епир - името дадено од страна на Грците за регионот кој сега е јужна Албанија.

Политичко[уреди]

Историско[уреди]