Дефензор Спортинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Темјанушки и Ла Виола
Defensor Sporting Crest
Целосно име Дефензор Спортинг Клуб
Основан 15 март 1913
Терен Стадион Луис Францини
(Капацитет: 18.000)
Претседател Уругвај Данте Прато
Менаџер Уругвај Пабло Репето
Лига Примера Дивизион Уругваја
Kit left arm defensor10h.png
Team colours
Kit body defensor10h.png
Team colours
Kit right arm defensor10h.png
Team colours
Kit shorts defensor10h.png
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm defensor10a.png
Team colours
Kit body defensor10a.png
Team colours
Kit right arm defensor10a.png
Team colours
Kit shorts defensor10a.png
Team colours
Team colours
Гостински бои

Дефензор Спортинг е фудбалски клуб од Уругвај кој се наоѓа во главниот град Монтевидео.

Историја[уреди]

Тимот е формиран на 15 март 1913 како Клуб Атлетико Дефенсор. Името на клубот било променето во 1989 во Дефенсор Спортинг Клуб по соединувањето со Спортинг Клуб Уругвај. Тимот своите мечеви ги игра на Луис Францини Стадионот.

Тие се четирикратни шампиони на Уругвај (1976,1987,1991 и 2007-2008).

Дефензор истотака го има претставувано неколку пати Уругвај во Либертадорес купот. За овој тим имаат играно и неколку многу познати играчи како: Себастиан Абреу, Дарио Силва, Мартин Касерес, Максимилијано Переира, Табаре Виудез и др.

Титули[уреди]

Други официјални домашни титули

  • Апертура: - 1994, 2008.
  • Клаусура: - 1997.