Галилејско Море

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Галилејското Езеро, сателитска снимка

Галилејско Море се вика и уште Галилејско Езеро, Тиверијадско езеро, Генезаретско езеро или езеро Кинерат е нај слатководното езеро на територијата на Израел.

Називот Галилејско го добило по покраината Галилеј (покраина) во кое се наоѓа. Генезарет е неговото постаро име и го добило по градот кој што се наоѓал на неговите брегови, а Тиверијадско се викало од првиот век по градот Тиберијада. Кинерет денес е негово службено име.

Географија[уреди]

Галилејското Езеро е долго 21, а широко околу 13 километри. Зафаќа површина од 166 км². Длабоко е 48 метри. Се наоѓа на 212 метри под нивото на морето, што го прави второ најниско езеро на светот (прво е Мртвото Море). Во него од север се влева и на југ извира реката Јордан која подоцна се влева во Мртво Море.

Историја[уреди]

Антика[уреди]

На североистокот на езерото се пронајдени остатоци од библискот град Кинерет, кој според научниците потекнува од бронзеното доба. Галилејското Езеро лежи на древниот римски пат via maris, кои ги поврзувал Египет со северните римски провинции.

Ново доба[уреди]

На почетокот на 20 век Евреите почнале со населувањето на Езерото.

Панорама на Галилејското езеро

Надворешни врски[уреди]