Виндермир (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виндермир
Виндермир - Поглед кон езерото
Поглед кон езерото
Координати 54°21′30″ СГШ 2°56′10″ ЗГД / 
Главен прилив Братхеј, Ротеј, Траут Бек, Кансеј Бек
Главен истек Ливен
Земји во сливот Англија, ОК
Макс. должина 1.808 километарs (Шаблон:Convert/ми)
Макс. ширина 149 километарs (Шаблон:Convert/ми)
Површина 1.473 квадратен километарs (569 sq mi)
or 1.473 хектарs (3,640 acres)
Макс. длабочина 6.676 metres (21,900 ft)
Надм. височина на површината 39 metres (130 ft)
Острови 18

Виндермирското Езеро, најголемото езеро во Англија, било создадено за време на последниот леден период во длабока глечерска долина што минува во правецсевер-југ низ Камбриските Планини. Тоа е долго, тесно езеро, најдлабоко на северниот крај. Покрај дождовницата и снегот со кои се полни од околниете ридови, Виндермирското Езеро добива вода од други околни езерамеѓу кои и Грасмир. Водата од него истекува преку реката Ливен.

Надворешни врски[уреди]