Алберт Монтањес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алберт Монтањес
Albert Montañés
Montanes Estoril Open 2009 1.jpg
Земја  Шпанија
Место на живеење Барселона
Роден на 26 ноември 1980 (1980-11-26) (34 г.)
Роден во Шпанија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Професионалец 1999
Игра со десна рака
Заработка $2,927,241
Синглови
Победи-порази 240–270
Титули 5
Највисок дострел No. 22 (2 август 2010)
Моментално место No. 34 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2010)
Ролан Гарос 4R (2011)
Вимблдон 3R (2009, 2010)
УС Опен 4R (2010)
Во двојки
Победи-порази 58–119
Титули во кариера 2
Највисок дострел No. 73 (23 јули 2007)
Ажурирано на: 9 мај 2010.

Алберт Монтањес (шпански: Albert Montañés Roca) е шпански тенисер, роден на 26 ноември 1980. Моментално се наоѓа на 34 место според АТП листата.

Најдобарорангиран бил во 2010 година, кога се наоѓал на 22 место.