Јустон Сквер (метро-станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јустон Сквер
Euston Square
Euston Square stn south entrance.JPG
Влез од Гауер Стрит
Јустон Сквер се наоѓа во Централен Лондон
Јустон Сквер

Местоположбата на Јустон Сквер во рамките на Централен Лондон
Местоположба Јустон Роуд
Локална управа Камден
Раководство Лондонско метро
Перони 2
Наплатна зона 1

Годишна прометност - Лондонско метро
2007 9,959 милиони[1]
2008 10,58 милиони[1]

1863 (1863) Отворена

Список на станици Подземни
Државна железница

Јустон Сквер (англ. Euston Square) е лондонска метро-станица на аголот на Јустон Роуд (Euston Road) и Гоуер Стрит (Gower Street), во непосредна близина на Универзитетскиот колеџ. Станицата се наоѓа недалеку од Јустонската железничка станица, и низ неа поминуват подземните линии Кружна, Хамерсмит и Сити и Метрополска, помеѓу Грејт Портланд Стрит и Кингс Крос Сент Пeнкрас. Припаѓа на Зона 1.

Станицата е отворена во 1863 г. под името „Гауер Стрит“ (Gower Street), а денешното име го добила во 1909 г. Од 2006 станицата има нов влез од јужната страна на Јустон Роуд. Има и влез преку подземен премин од северната страна на истоимената улица.

Метро-станиците Ворен Стрит и Јустон се на пешачко растојание од оваа станица.

Автобуски врски[уреди]

До станицата одат следниве лондонски автобуски линии: 10, 14, 18, 24, 27, 29, 30, 73, 88, 134, 205, 390, како и ноќните линии N5, N18, N20, N29, N73 и N279.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 „Потрошувачки мерења: влез и излез“. Нови податоци за работата на Лондонското метро. Транспорт за Лондон. 2003-2009. http://www.tfl.gov.uk/tfl/corporate/modesoftransport/tube/performance/default.asp?onload=entryexit. конс. 22 мај 2010.  (англиски)

Надворешни врски[уреди]


Претходна станица   Underground no-text.svg Лондонско метро   Следна станица
Кружна линија
кон Еџвер Роуд (преку Олдгејт)
Хамерсмит и Сити
Метрополска линија