Victorious

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Victorious (стилизирани како VICTORiOUS) е американска ситуациска комедија создадена од Дан Шнајдер за Nickelodeon. Серијата се однесува на надежен пејач Тoри Бера, којa присуствува на изведувачките уметности средно училиште наречен Hollywood Arts. Isto taka Тoри Бера (Victori Justice) и nejzinata sestra Trina Бера (Daniela Monnet) e primena vo Holywood Arts no nema nikakov talent. Tuka e и prekrasniot akter Avan Jogia, Elizabeth Gilliez (Devojka na Avan Jogia), Ariana Grande, Leon Thomas, и Matt Bennett. Премиерно била прикажана на 27 март 2010.