1968 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1958195919601961196219631964 •   
196519661967 1968 196919701971
   1972197319741975197619771978
Поврзан временски период или предмет
1965196619671968196919701971
1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1968 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди]

албум[уреди]

Тврдокрилци)

сингл[уреди]