1816 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1806180718081809181018111812 •   
181318141815 1816 181718181819
   1820182118221823182418251826
Поврзан временски период или предмет
1813181418151816181718181819
1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите1820-тите1830-тите1840-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1816 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди]