Соматотропен ослободувачки хормон

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Соматотропниот ослободувачки хормон (STH) се продуцира од хипоталамусот како ослободувачки хормон за хормонот за растење.

Види исто така[уреди]