Масански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Масански јазици
Геог.
распростр.:
Чад, Камерун
Класификација: афроазиски
Гранки:
северни
јужни

Масанските јазици се подгрупа на чадските јазици, кои пак се дел од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазиците се зборуваат во Чад и Камерун.

Јазици[уреди]

Јазиците во оваа подгрупа се:[1]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди]