Антони Ревеиљер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Антони Ревеиљер
Anthony Réveillère
Anthony Réveillère Euro 2012 vs Spain cropped.jpg
Лични податоци
Роден на 26 декември 1986 (1986-12-26) (27 г.)
Роден во Дуе ла Фонтен, Франција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Положба лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб слободен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2003 Рен 140 (2)
2003 Валенсија (позајмен) 18 (2)
2003–2013 Лион 226 (2)
2013- Наполи 7 (0)
Репрезентација
2003- Франција 20 (1)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Aнтони Ревеиљер (роден на 10 ноември 1979 година) е француски фудбалер кој во моментов настапува за екипата на Наполи во Серија А, како лев бек.

Технички карактеристики[уреди]

Тој може да игра на двете страни во одбраната; лево и десно. Истотака тој може да игра и офанзивно по страничните позиции доколку тимскиот стил тоа го дозволува.

Кариера[уреди]

Ревеиљер го направил своето деби во Лига 1 на 3 февруари 1998 година играјќи за Рен. Откако минал шест години со Рен, во зимата 2003 година тој се преселил во шпанскиот состав Валенсија. По половина сезона таму, Ревеиљер направи се вратил во неговата родна земја потпишувајќи за тогашниот шампион на Франција Олимпик Лион. По неговото потпишување, Лион освоил 5 Лига 1 наслови.

Титули[уреди]

Клубови[уреди]

Франција Олимпик Лион[уреди]

Надворешни врски[уреди]