Антони Геслен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Антони Геслен

Геслен на Четири дена Денкерк 2010
Лични податоци
Цело име Антони Геслен
Роден 9 јуни 1980 (1980-06-09) (34 г.)
Алансон, Франција
Висина 1,81 м
Маса 71 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ФДЖ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2002–2008
2009–
Бонжур
Франсе де Жу
Значајни победи
Париз-Камемберт (2006)
Брабантсе Пејл (2009)
Последна промена
9 декември 2014

Антони Геслен (француски: Anthony Geslin; р. 9 јуни 1980) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ФДЖ.[1]

Станал професионалец во 2002, кога потпишал со екипата Бонжур. Во 2003 и 2004 возел за Бриокес Ла Булажер, кој го променил спонзорството во 2005 Бјуик Телеком.

Тој е познат како спринтер и завршил во првите десет на последната етапа на Тур де Франс 2006.

Достигнувања[уреди]

2003
1. Критериум де Еспоар
2004
1. Рут Адели де Витре
2005
3. Светско друмско првенство
1. Етапа 3 Сиркут де Лорена
2006
1. Париз-Камемберт
2007
1. Трофе де Гримпер
2008
4. Тур ду Хаут Вар
6. Милано-Сан Ремо
2009
1. Брабантсе Пејл
3. Тур ду Финистер
8. Париз-Камемберт
2. Трофе де Гримпер
2010
4. ГП Пино Черами
2011
3. Брабантсе Пејл
2013
2. Краен пласман Тур де Валони
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
3. Краен пласман Француски друмски велосипедски куп
3. Тур ду Финистер
3. Тро-Бро Леон
6. Париз-Камемберт
8. Класик Лоара Атлантик
8. Тур ду Дуа
2014
4. Ла Руе Туранжел

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]