Период на ротација

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Период на ротација на едно небесно тело е времето што е потребно за да се исполни една револуција околу неговата оска на ротација во однос на позадината од ѕвезди. Се разликува од соларен ден на планетите.

Види исто така[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]