Ана Даласена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ана Даласена
Ἄννα Δαλασσηνή
Роден 1025
Починал 1102
Занимање мајка на Алексеј I Комнен


Ана Даласена (грчки: Ἄννα Δαλασσηνή, 1025-1102) бил византиската аристократка кој се искачила на позицијата на царицата-мајка за време на владеењето на нејзиниот син Алексеј I Комнен.

Ана била ќерка на Алексеј Харон, царскиот офицер од Италија, и ќерката на Адриана Даласена. Со оглед на тоа што семејството на нејзината мајка било попознато таа го задржала презимето на мајка си во текот на сиот свој живот.

Била оженета Јован Комнен, чиј брат Исак Комнен станал цар во 1057 година.

Нејзиниот помал син Алексеј I Комнeн се искачи на престолот, откако превратностите на политиката. Алексеј е за многу години под силно влијание на нејзиниот Високопреосвештенство grise. Таа е опишана како мудар и неизмерно можност политичар и дејствуваше како регент за време на отсуство на нејзиниот син.

По пристапува кон престолот, Алексеј крунисан неговата мајка, Царица Августа, титула која најчесто ја имала сопругата на царот - во овој случај Ирина Дукина.

Ана Даласена била ефикасна администратор на Империја за време на долгите отсуства на Алексеј во текот на воените кампањи. Таа била постојано во судир со нејзината снаа Ирина и ја презела целосната одговорност за воспитувањето и образованието на нејзината внука Ана Комнена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]