Лазар Ристовски (актер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лазар Ристовски - српски глумец, режисер и продуцент.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ристовски е оженет со сопругата Даница, со која ги има синовите Јован и Петар.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Во текот на својата долга кариера, Ристовски играл во над 4.000 театарски претстави и глумел во 73 филмови и тв-серии. Неговата прва филмска улога била во 1977 година, во филмот „Хајка“.[2]

Во 2016 година, Ристовски го снимил филмот „Дневникот на машиновозачот“ (Dnevnik mašinovođe) во кој глумел и бил продуцент. Премиерата на филмот се одржала на филмскиот фестивал во Москва, каде освоил награда од публиката. Истата година, на фестивалот „Филмски средби“ (Филмски сусрети) во Ниш, Ристовски ја добил наградата за исклучителен придонес на српската кинематографија.[3]

Ристовски е автор на неколку книги:[4]

  • Бел костум (Бело одело)
  • Како добив Оскар (Како сам добио Оскара)
  • Едноставни приказни (Једноставне приче)


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Milica Prelević, „Sve se manje bojim u životu“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 42-45.
  2. Milica Prelević, „Sve se manje bojim u životu“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 42-45.
  3. Milica Prelević, „Sve se manje bojim u životu“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 42-45.
  4. Milica Prelević, „Sve se manje bojim u životu“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 42-45.