Zippo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Zippo Manufacturing Company
Дејностлесна индустрија Уреди на Википодатоците
ЖанрLighter manufacturer
Основано1932; пред 92 години (1932)
ОсновачGeorge Grant Blaisdell Уреди на Википодатоците
СедиштеBradford, Pennsylvania, U.S.
ОдделенијаW.R. Case & Sons Cutlery Co.
Мреж. местоzippo.com

Zippo запалка која е еднократна метална запалка произведени од страна на американски Zippo производство на компанијата на Брадфорд, Пенсилванија, Соединети Американски Држави. Илјадници различни стилови и дизајни се направени во осум децении од нивното воведување, вклучително и воени верзии за специфични полкови. Од неговиот изум „Зипо“ се продаваат низ целиот свет и се опишани како „легендарен и посебен симбол на Америка“. Во 2012 година компанијата произведе 500 милиони единици .Од своето основање, Zippo Lighters беа скоро исклучиво произведени во Соединетите Држави, со исклучок на оние произведени во Нијагара, Канада (операција која оттогаш е затворена).

Историја на компанијата[уреди | уреди извор]

Зипо централа, в. 1930-1945 година

Американецот George G. Blaisdell основал компанијата за производство на Зипо во 1932 година и го произвел првиот запалка на Зипо на почетокот на 1933 година, инспириран од австриски запалка на слични дизајни, направени од IMCO. Го доби своето име затоа што на Блајзел му се допадна звукот на зборот „ патент “ и „зипо“ звучеше помодерно. На 3 март 1936 година, беше даден патент за запалката Зипо.

Запалките на Зипо станаа популарни во армијата на Соединетите држави, особено за време на Втората светска војна - кога, како што наведува мрежната страница на компанијата, Зипо „престана да произведува запалки за потрошувачки пазари и целото производство го посвети на американската војска“.[1] Период Zippos беа направени од месинг, но Zippo користеше црна пукнатина завршена челик за време на воените години, поради недостаток на метал. Додека компанијата за производство на Zippo никогаш немала официјален договор со војската, војниците и персоналот на вооружените сили инсистирале на тоа дека базата за размена (BX) и продавниците за размена на пошта (PX) го носат овој баран запалка.[2] Додека порано беше вообичаено да се има „Зипопос“ со овластени значки, единечни гребени и ознаки за поделба, стана популарен меѓу американските војници од војната во Виетнам, за да ги добие нивните Зипоси врежани со лични мотото. Овие запалки сега се барани по колекционерски предмети и популарни сувенири за посетители на Виетнам.[3]

По Втората светска војна, запалката „Зипо“ сè повеќе се користи во рекламирањето од страна на компании големи и мали во текот на 1960-тите.[4] Голем дел од раното полесно рекламирање на Zippo се уметнички дела насликани со рака, и како што технологијата се развива, така има и дизајнот и финишот на запалката Zippo. Основниот механизам на запалката Zippo остана непроменет, но тие се претворија во популарен моден додаток, со огромен спектар на произведени уметнички дизајни.[5]

Во 2002 година, Zippo ја прошири својата линија на производи за да вклучи разновидни повеќенаменски запалки, кои се познати како Zippo MPL. Ова беше проследено во 2005 година со помош на запалка за надворешни работи, познат како ОУЛ. Овие запалки се напојуваат со бутан. Во август 2007 година, Зипо објави нов запалка, наречена Zippo BLU.

Музејот наречен „Ципо / центар за посетители“ се наоѓа во Бредфорд, Пенсилванија, во 1932 година Зипо диск. Оваа 15,000 square feet (1,400 m2) зградата содржи ретки и обичајни изработени Zippo запалки, а исто така ја продава целата линија Zippo. Музејот беше прикажан на програмата НПР Викенд Издание во недела, 25 јануари 2009 година. Музејот исто така содржи огромна колекција на ножеви Case . Од 60-годишнината на компанијата Зипо во 1992 година, се произведуваат годишни изданија за колекционерите на Зипо.

Од 1949 до 2002 година, „Зипо“ се произведуваше и во Нијагра, Онтарио, Канада. Од 1933 година, произведени се над 500.000.000 запалки Zippo.

Во 2009 година, Zippo ги објави плановите за купување на Ronson Consumer Products Corporation, долгогодишен конкурент на полесниот пазар. На 3 февруари 2010 година, договорот беше финализиран.

Во март 2011 година, поради значително намалување на продажбата од 18 милиони запалки годишно во средината на 90-тите години на околу 12 милиони запалки годишно неодамна, во комбинација со зголемен притисок врз луѓето да не пушат, компанијата Zippo Manufacturing Co. се обиде да понуди поширок спектар на производи со употреба на името Зипо, како што се часовници, облека за слободно време и колонгска вода. Оваа стратегија е слична на успехот на Victorinox Swiss Army Brands Inc., кој има продадено часовници, багаж, облека и мирис.

На 5 јуни 2012 година, компанијата го произведе својот 500.000.000-та запалка и ја прослави 80-годишнината. Во 2018 година, Зипо го објави заштитниот знак на звукот на својот неотпорен запалка, правејќи го клипот на запалката Zippo официјално еден од најпознатите звуци во светот.

  1. The story of the Zippo Manufacturing Company at the company's website
  2. An American Legend Zippo: a Collector's Companion by Avi R; Neumark, Alexander Baer (Hardcover - 1999)
  3. Sherry Buchanan and Bradford Edwards, Vietnam Zippos:American Soldiers’ Engravings and Stories, 1965—1973. Chicago: University of Chicago Press, 2007.
  4. Paulette Dininny, "Keepers of the Flame: After Big Sales in World War II and Parts in Old Movies, Zippos Are Still Around, Often as hot Collector's Items," Smithsonian, vol. 29, no. 9 (December 1998), pg. 44.
  5. Sharrowmills - A Brief History of the Lighter - The History of the Lighter