Yvonne Farrell

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Yvonne Farrell
Farrell in 2015
Роден(а)1951 (воз. 70–71 г.)
Алма матерUniversity College Dublin
ЗанимањеArchitect
Значајни делаThe Röntgen Building
НаградиPritzker Architecture Prize (with Shelley McNamara)

Yvonne Farrell (родена 1951 година) е ирски архитект и академик. Таа е коосновач на Grafton Architects, која ја освоила наградата Светска зграда на годината (World Building of the Year) во 2008 година за нивната зграда на универзитетот Bocconi (Bocconi University) во Милано.[1] Оваа практика ја освоила инаугуративната меѓународна награда RIBA International Prize in 2016 за нивната зграда на Universidad de Ingeniería y Tecnología building во Лима, Перу,[2] и била наградена со Кралски златен медал (Royal Gold Medal) во 2020 година.[3] Кралскиот златен медал (англ. Royal Gold Medal) е награда за архитектура што секоја година ја доделува Кралскиот институт на британските архитекти во име на британскиот монарх за значајни придонеси во архитектурата на меѓународната сцена. Yvonne Farrell во 2017 година била назначена, заедно со Shelley McNamara, како curator на 16th Venice Biennale of Architecture in 2018.[4] Таа ја освоила Прицкерова награда за архитектура во 2020 година, исто така со McNamara.

Кариера[уреди | уреди извор]

Farrell студирала архитектура на Универзитетскиот колеџ во Даблин (University College Dublin), дипломирајќи во 1974 година. Во 1977 година, заедно со Shelley McNamara, таа основала Grafton Architects во Даблин. Таа е основач на Group 91, која стоела зад ревитализацијата на областа Temple Bar во Даблин во 90-тите години на минатиот век.

Grafton Architects ја претставувала Ирска на Venice Biennale во Венеција во 2002 година и била exhibited во 2008 година. Проектот на Bocconi University во Милано, со кој била освоена наградата Светска зграда на годината во 2008 година (World Building of the Year Award), бил широко признат и exhibited.[5] Во 2009 година, зградата на Одделот за финансии во центарот на градот Даблин (Department of Finance building in Dublin's city centre) ја освоил наградата Civic Trust Award, како и специјалната награда за Architectural Association of Ireland Special Award.

Farrell предавал на University College Dublin од 1976 година и бил visiting професор на Академијата за архитектура (Architecture Academy) во Mendrisio, Швајцарија, од 2008 година. Таа го држела Kenzo Tange chair на Факултетот за дизајн на Харвард во 2010 година (Harvard Graduate School of Design) и во моментов предава во Лозана на École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Таа предавала широко во европските и американските архитектонски училишта, вклучувајќи ги и Осло, Стокхолм, Berlage, Yale, Buffalo, Сент Луис, Kansas City и Tampa.

Farrell е соработник на Royal Institute of the Architects of Ireland, почесен соработник на Кралскиот институт на британски архитекти (Royal Institute of British Architects) и избран член на Aosdána, ирската уметничка организација. Таа е Adjunct професор на University College Dublin.[6] Во ноември 2019 година, на Farrell во Grafton Architects и на Shelley McNamara им била доделена почесна диплома од NUI Galway, а во април 2019 година им била доделен почесен докторат од Trinity College Dublin.[7] Таа и McNamara ја освоиле Прицкерова награда за архитектура (Pritzker Architecture Prize) во 2020 година, со што биле четврти и петти жени кои биле наградени.[8]

Главни проекти[уреди | уреди извор]

 • Grafton Building (Universita Luigi Bocconi), 2008, Milan, Italy
 • Department of Finance, 2009, Dublin, Ireland
 • Institut Mines Telecom, 2019, Paris Saclay, France
 • Toulouse School of economics, 2019, Toulouse, France

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. "Yvonne Farrell", Aosdana. Retrieved 8 March 2012.
 2. „RIBA International Awards“. architecture.com.
 3. Block, India (2 October 2019). „Grafton Architects wins 2020 RIBA Royal Gold Medal“. de zeen. Посетено на 24 јуни 2021.
 4. „Yvonne Farrell and Shelley McNamara appointed curators of Venice Architecture Biennale“. Biennial Foundation. 19 January 2017.
 5. "Universita Luigi Bocconi by Grafton Architects", de zeen, 27 October 2008. Retrieved 8 March 2012.
 6. „Venice Architecture Biennale to be curated by UCD adjunct professors“. ucd.ie.
 7. „Registrar : Trinity College Dublin, the University of Dublin, Ireland“. tcd.ie. Посетено на 6 January 2020.
 8. Holland, Oscar (3 March 2020). „Pritzker Prize 2020: Irish duo's win marks rare victory for women in the 'Nobel of architecture'. CNN. Посетено на 3 March 2020.