Year of the Cat (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
"Year of the Cat"
Сингл на Ал Стјуарт
од албумот Year of the Cat
B-страна„Broadway Hotel“
Пуштен
  • јули 1976 (1976-07) (UK)
  • октомври 1976 (US)
СнименAbbey Road Studios, Лондон, Англија, јануари 1976
Жанр
Должина
  • 6:40 (албум)
  • 4:38 мин. (сингл)
Компанија
Текстописец/и
ПродуцентАлан Парсонс
Ал Стјуарт singles chronology
„Carol“
(1975)
Year of the Cat
(1976)
„On the Border“
(1977)

Year of the Cat“ — песна на кантавторот Ал Стјуарт, издадена јуни 1976 година. Песната го носи името на неговиот албум од 1976, Year of the Cat, а била снимена во студиото Abbey Road, Лондон во јануари 1976 од страна Алан Парсонс. Песната го достигнала осмото место на американскиот Билборд Хот 100 во март 1977. Сепак, и покрај поголемиот успех на неговата песна од 1978, „Time Passages“,[2] „Year of the Cat“ останала како препознатлива песна на Стјуарт, притоа редовно емитувајќи се на многу рок и фолк рок радио станици.

Табели (1977)[уреди | уреди извор]

Табела Позиција
US Hot 100 8
US Adult Contemporary 8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „TOTAL MUSIC GEEK by Drew Kerr: Al Stewart - "Year of the Cat" (1976)“. Totalmusicgeek.com. 2008-01-30. конс. 2013-07-30. 
  2. Whitburn, Joel (2004). The Billboard Book of Top 40 Hits, 8th Edition (Billboard Publications), page 603.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]