Y

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Y (Латиница))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Yy

Y — дваесет и петатта буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /y/, /i/, /j/, /u/ и различни други изговори.