Word of Mouf

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Word of Mouf“
Студиски албум од Лудакрис
ИздаденНоември 27, 2001
Снимен2001
Жанр
Траење78:54
Издавачка куќа
Продуцент
Лудакрис — Хронологија
Back for the First Time
(2000)
Word of Mouf
(2001)
Chicken-n-Beer
(2003)
Издадени песни од Word of Mouf
 1. "Area Codes"
  Издадена: July 3, 2001
 2. "Rollout (My Business)"
  Издадена: October 16, 2001
 3. "Saturday (Oooh! Ooooh!)"
  Издадена: January 8, 2002
 4. "Move Bitch"
  Издадена: May 21, 2002

Позадина[уреди | уреди извор]

"Word Of Mouf" во превод "Збор од устата" е втор студиски албум на американскиот рапер Лудакрис. Издаден е на 27 Ноември, 2001 година, под Disturbing Tha Peace, и Def Jam South. Ги има сингловите "Roll Out(My Business)", "Area Codes", "Move Bitch", и "Saturday (Ooh Ooh)".

Продажби[уреди | уреди извор]

Албумот дебитираше на третото место на US Billboard 200, со продажба од 281.000 копии во првата недела. Албумот е сертифициран трипати платинум за продажба над 3 милиони копии. Како што е проверено во Јули 2014, албумот продал 3.674.000 копии во Америка, и пошироко. Ова е најдобро продаваниот албум на Лудакрис. Беше номиниран за Греми награда во 2002, но изгуби од страна на албумот на Еминем наречен "The Eminem Show"

Список на песни[уреди | уреди извор]

 • Сите песни се напишани од страна на Лудакрис.
# Име на песната Продуцент Гостин на песната Времетраење
1 "Coming 2 America" Bangladesh 4:23
2 "Rollout (My Business)" Timbaland 4:58
3 "Go 2 Sleep" Bangladesh I-20, Fate Wilson & Three 6 Mafia 5:12
4 "Cry Babies (Oh No)" Swizz Beatz 5:58
5 "She Said" Organized Noise Fate Wilson 4:35
6 "Howhere" Ludacris & I-20 1:13
7 "Area Codes" Jazze Pha Nate Dogg 5:04
8 "Growing Pains" P. King Fate Wilson & Keon Bryce 4:51
9 "Greatest Hits" Mike Johnson 1:18
10 "Move Bitch" KLC Mystikal & I-20 4:30
11 "Stop Lying" Ludacris & I-20 1:38
12 "Saturday (Oooh Oooh!)" Organized Noise Sleepy Brown 3:52
13 "Keep It on the Hush" Jazze Pha Jazze Pha 4:48
14 "Word of Mouf (Freestyle)" Chaka Zulu 4-Ize 2:13
15 "Get the Fuck Back" Bangladesh I-20, Fate Wilson & Shawnna 5:21
16 "Freaky Thangs" Bangladesh Twista & Jagged Edge 5:34
17 "Cold Outside" Jook Chimere 6:05
18 "Block Lockdown" Bangladesh I-20 7:48*
19 "Welcome to Atlanta" (Бонус/Скриена песна) Jermaine Dupri Jermaine Dupri 3:21*