Within Temptation

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Within Temptation
Од лево кон десно: Џерон ван Вин, Стефен ван Хестрегт, Руд Адријанус Џоли, Шарон ден Адел, Мартин Спиренбург, Роберт Вестерхолд.
Биографски податоци
Потекло Waddinxveen, Холандија
Жанрови Симфониски метал
Симфониски рок
Готик метал [1]
Период на активност 1996–present
Издавачи DSFA, Gun, Roadrunner
Соработници Delain, Orphanage, Ayreon, Agua de Annique, Kingfisher Sky, My Favorite Scar
Мреж. место Official website
Членови
Шарон ден Адел
Роберт Вестерхолд
Џерон ван Вин
Руд Адријанус Џоли
Мартин Спиренбург
Поранешни членови
Ивар де Граф
Мартин Вестерхолт
Мичел Папенов
Џел Бакер
Киро Палма
Денис Лифланг
Ричард Вилемс
Стефен ван Хестрегт

Within Temptation е името на холандската метал/рок група формирана во 1996 година од вокалиистот Шарон ден Адел и гитаристот Роберт Вестерхолд[2]. Нивната музика е опишана како симфониски метал,[3] , додека нивниот поранешен материјал, како Enter е готик метал[3][4][5][6] Во интервју Ден Адел дека бендот се сметал себеси како симфониски рок бенд со различни влијанија[7]. Подоцна во интервју за 3VOOR12, Шарон рекол дека „се сметаме како симфониски рок бенд ... ние не сме готик рок бенд“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. by. „((( Within Temptation > Biography )))“. allmusic. http://www.allmusic.com/artist/p508773. посет. 15 април 2010 г. 
  2. Within Temptation. „Official Biography“. архивирано од оригиналот на 13 август 2007. http://web.archive.org/web/20070813134532/http://www.within-temptation.com/nl/index.php?c=band. посет. 12 мај 2007 г. 
  3. 3,0 3,1 „Within Temptation at NME“. Nme.com. http://www.nme.com/artists/within-temptation. посет. 15 април 2010 г. 
  4. „Artists :: Within Temptation“. MusicMight. 7 февруари 2008. http://www.musicmight.com/artist/netherlands/utrecht/within+temptation. посет. 15 април 2010 г. 
  5. Sharpe-Young, "Metal: The Definitive Guide" (2007), p. 294
  6. by. „Within Temptation at allmusic“. Allmusic.com. http://www.allmusic.com/artist/p508773. посет. 15 април 2010 г. 
  7. „Live Metal interview Within Temptation's Sharon den Adel: A second youth. 13 мај 2007. http://www.live-metal.net/interviews_withintemptation.html. посет. 20 декември 2007 г.