Wind of Change

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Wind of Change“
Wind of change.jpg
Сингл од Скорпионс
од албумот Crazy World
Страна Б Tease Me Please Me
Издаден јануари 20 1991 (1991-01-20)
Формат 7", CD, MCD
Снимен 1990
Жанр Хард-рок
Должина 3:44
Издавачка куќа Vertigo, Mercury
Композитор Клаус Мајне
Продуцент Кит Олсен, Скорпионс
Хронологија на синглови на Скорпионс
"Don't Believe He"
(1990)
"Wind of Change"
(1991)
"Send Me an Angel"
(1991)

Wind of Change е балада на моќност од западногерманскиот рок бенд Скорпионс, снимена за нивниот единаесетти студиски албум Crazy World (1990). Песната е компонирана и напишана од водечкиот пејач на групата Клаус Мајне, а во продукција на Кит Олсон и групата. Стиховите беа компонирани од Мајне за време на посетата на групата на СССР во екот на перестројка, кога непријателството меѓу комунистичкиот и капиталистичкиот блок се смири истовремено со прогласувањето на големи социоекономски реформи во СССР.

Wind of Change беше објавен како трет сингл на албумот во јануари 1991 година и стана светски хит, веднаш по неуспешниот пуч што на крајот ќе доведе до пропаѓање на Советскиот Сојуз. Песната се најде на врвот на топ листите во Германија и низ цела Европа додека се искачи на четвртото место во Соединетите држави на 31 август 1991 година и на првото место во Обединетото Кралство.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (1991) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 7
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[2] 1
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 2
Канада (RPM)[4] 10
Франција (SNEP)[5] 1
Германија (Media Control AG)[6] 1
Ирска (IRMA)[7] 2
Холандија (Холандски Топ 40)[8] 1
Нов Зеланд (RIANZ)[9] 17
Норвешка (VG-lista)[10] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[11] 1
Швајцарија (Media Control AG)[12] 1
UK Синглови (The Official Charts Company)[13] 2
U.S. Billboard Hot 100[14] 4
U.S. Billboard Hot Mainstream Rock Tracks[14] 2

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Australian-charts.com – Scorpions – Wind of Change". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien.
 2. "Scorpions – Wind of Change Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 3. "Ultratop.be – Scorpions – Wind of Change" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 4. http://www.collectionscanada.gc.ca/rpm/028020-119.01-e.php?&file_num=nlc008388.1570&type=1&interval=20&PHPSESSID=tm0embfudemtsfk01edguknnb1
 5. "Lescharts.com – Scorpions – Wind of Change" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 6. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH.
 7. Irish Single Chart Irishcharts.ie (Retrieved April 10, 2008)
 8. "Nederlandse Top 40 – Scorpions search results" (in Dutch) Dutch Top 40. Stichting Nederlandse Top 40.
 9. "Charts.org.nz – Scorpions – Wind of Change". Top 40 Singles. Hung Medien.
 10. "Norwegiancharts.com – Scorpions – Wind of Change". VG-lista. Hung Medien.
 11. "Swedishcharts.com – Scorpions – Wind of Change". Singles Top 60. Hung Medien.
 12. "Scorpions – Wind of Change swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 13. UK Singles Chart ChartArchive.org (Retrieved May 03, 2014)
 14. 14,0 14,1 Billboard Allmusic.com (Retrieved August 8, 2008)