Whose Line Is It Anyway? (американска верзија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Whose Line Is It Anyway?
ЖанрКомедија
Создадена од
  • Ден Патерсон * Марк Левисон
Водители
Улоги
Земја на потеклоСАД
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони13
Бр. на епизоди307
Продукција
Времетраење22 минути
Продукциска куќа
  • Hat Trick Productions * Warner Bros. Television * Angst Productions * Warner Horizon Television
Прикажување
Првична мрежа
Сликов формат
Првично прикажувањеавгуст 5 1998 (1998-08-05) – present
Хронологија
Слични програмиWhose Line Is It Anyway?
Надворешни врски
Мрежна страницаcwtv.com/shows/whose-line-is-it-anyway

Whose Line Is It Anyway? (познатo и како: Whose Line?; во слободен превод: Кој и да беше на ред?) е американско импровизациско скеч шоу, оргинално водено од Дру Кери кое е прикажувано на ABC и ABC Family, од 5ти август, 1998 до 15ти декември, 2007. Продолжение на шоуто, водено од Аиша Тајлер, се прикажува на The CW од 16ти јули, 2013.

Шоуто е преработка на истоименото британско шоу, каде 4 актери на сцената импровизираат скечови во одреден формат, кои водителот Дру Кери ги наведува и понекогаш учествува во нивното изведување. Рајан Стилс, Колин Мокери и Вејн Бреди се постојани изведувачи, додека едно место е резервирано за гостин, кој е различен од епизода до епизода, иако одреден број на гости се имаат појавено во десетици епизоди за времетраење на шоуто. [1]

Скечовите имаат свој формат, како на пример „Сцени од шапка“, каде актерите изведуваат случајни сцени извлечени од водителот или „Најголеми хитови“ каде Рајан и Колин водат радио шоу додека другите двајца актери изведуваат песна. Исто така, во одредени скечови како гости се јавуваат познати личности или гости од публиката.[2]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Brooks, Tim; Marsh, Earle (2007). The Complete Directory to Prime Time Network and Cable TV Shows, 1946-Present (9 издание). New York: Ballantine. стр. 1517. ISBN 1419835599. 
  2. „About The Show“. ABC Family. Архивирано од изворникот на March 16, 2010. конс. 2010-03-28. 

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: