Лисици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Vulpes)
Прејди на: содржини, барај

Лисица (Vulpes) — род фамилији Canidae.

Изумрени видови[уреди | уреди извор]

Лисицата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Лисицата се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

  • „Лисицата и грозјето“ - басна на американскиот писател Емброуз Бирс.[1]
  • Волкот и лисицата“– сказна на браќата Грим.[2]
  • „Лисицата и коњот“ – сказна на браќата Грим.[3]
  • „Лисицата и мачката“ – сказна на браќата Грим.[4]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ronald M. Nowak Walker's carnivores of the world – JHU Press, 2005
  • Xiaoming Wang, Richard H. Tedford, Mauricio Anton Dogs: Their Fossil Relatives and Evolutionary History — Columbia University Press, 2010

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Емброуз Бирс, Басни. Скопје: Темплум, 2016, стр. 22.
  2. Браќа Грим, Храбриот кројач, Детска радост, Скопје, 1980.
  3. Браќа Грим, Храбриот кројач, Детска радост, Скопје, 1980.
  4. Браќа Грим, Храбриот кројач, Детска радост, Скопје, 1980.