Vox in excelso

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Vox in escelso е името на папската була издадена од папата Климент V на 22 март 1312 на советувањето во Виена. Со булата директно се наложувало укинување на витешкиот ред темплари, како и отстранување на папската подршка на редот и одземање на почестите кои им биле давани од папите во 12 и 13 век.[1]

Издавањето на булата следувало по период од 5 години на забранување и испрашување на темпларите, во кој биле обвинувани за различни видови на безбожност и еретички криминал. И покрај тоа, обвинувањата биле извршени со тортура и други методи развиени од страна на инквизицијата.

Vox in excelso е само една од папските були поврзана со темпларите; останатите се Pastoralis Praeeminentiae и Ad providam.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малколм Барбер, Испрашувањето на темпларите. Cambridge University Press, 1978 ISBN 0-521-45727-0