Vibidia duodecimguttata

Од Википедија — слободната енциклопедија
Vibidia duodecimguttata
Coccinellidae - Vibidia duodecimguttata-1.JPG
Vibidia duodecimguttata, возрасна единка
Предна страна
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Семејство: Coccinellidae
Род: Vibidia
Вид: V. duodecimguttata
Биномен назив
Vibidia duodecimguttata
(Poda, 1761)

Vibidia duodecimguttata е вид на бубачка што припаѓа на семејството бубамари, потсемејство Coccinellinae.[1]

Овој вид е присутен во поголемиот дел од Европа, во источната палеарктичка зона и на Блискиот Исток.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Vibidia duodecimguttata може да достигне должина од околу 4 милиметри.[3] Овие бубачки имаат овално тело. Светло-кафеавите антени се доста долги. Наткрилцата имаат малку поширок страничен раб. Целото нивно тело има светлокафеава основна боја на горната и долната страна, само очите се црни. Наткрилцата имаат 12 белузлави точки, шест на секоја страна (оттука и латинскиот збор duodecimguttata, што значи дванаесет точки). Постои белузлаво место од двете страни на грлото.

Овој вид е прилично сличен на Calvia decemguttata и Halyzia sedecimguttata.

Биологија[уреди | уреди извор]

Возрасните единки може да се сретнат од април до септември. Оваа бубачка е микофажна,[4] главно се храни со прашкаста мувла од габи, болест што се појавува на некои дрвја (вклучувајќи даб и лешник).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • A. G. Duff (2008). „Checklist of Beetles of the British Isles“ (PDF). The Coleopterist. Архивирано од изворникот (PDF) на July 5, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]