Прејди на содржината

Vasylkiv maiolica петел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Vasylkiv maiolica rooster
Творец Protoriev Valerii Semenovych, Protorieva Nadiia Yukhymivna
Година 1960-1980s
Материјал maiolica

Василковски маиолички петел ( украински: Півник васильківської майоліки ) е реплицирано украсно парче произведено од фабриката маиолика во Василков, создадено од Валериј Проториев и Надија Проториева. Стана симбол на издржливост за време на руската инвазија на Украина (2022) откако фотографијата од една од куќите во Бородинка стана вирална: и покрај тоа што станот беше речиси целосно уништен, кујнскиот кабинет на ѕидот преживеа. По внимателно разгледување, над него е забележан украсен петел маиолика.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Потеклото на петелот Vasylkiv maiolica датира уште од 18 век, кога градот Василков бил центар на производството на керамика во Украина. Традицијата на создавање керамика од мајолика во Василков била донесена во регионот од страна на вешти мајстори од Италија, а дополнително била развиена од локалните занаетчии. Стана симбол на украинската народна уметност и култура.[2][3]

Петелот се произведувал во фабриката маиолика во Василков од почетокот на 1960-тите до 1980-тите.[4] Откако фотографијата од преживеаниот кабинет со петел од руинирана куќа во Бородинка стана позната ширум светот, украинските медиуми и луѓето на друштвените мрежи се заинтересирале за ова уметничко дело. Кабинетот бил забележан и фотографиран од Јелизавета Серватинска, а заменичката на градскиот совет на Киев Викторија Бурдукова го привлекла вниманието на сите кон петелот.[5]

Петелот, заедно со кабинетот, биле однесени во изложбата на Националниот музеј на револуцијата на достоинството .[6][7]

Автори[уреди | уреди извор]

Керамички петел на преживеан кабинет во руинирана куќа, Бородинка, април 2022 година

Делото првично по грешка му се припишува на Прокоп Бидасиук.[1]

Серхи Денисенко, главниот уметник на фабриката „Василков маиолика“, смета дека авторството на петелот им припаѓало на Валериј Проториев и неговата сопруга Надија.[4][8]

Симбол[уреди | уреди извор]

Писанка со петелот Бородианка

Кујнскиот кабинет со петелот, кој го преживеал бомбардирањето и останал на ѕидот, станал симбол на цврстина и истрајност. Се појавило интернет меме: „Бидете силен како овој кујнски кабинет“.[5] Се споменува и како симбол на нескротливиот украински дух.[9]

Петелот се појавува во илустрациите на Олександар Грехов, Дима Коваленко, Мачката Инжир. Активно се бара на локалните онлајн пазари.

Петелот станал една од популарните теми за pysanky (велигденски јајца) - на пример, литванскиот дизајнер Лаимес Кудикис го ставил на едно велигденско јајце.[10] За време на посетата на премиерот на ОК Борис Џонсон на Киев на 9 април 2022 година, и на него и на претседателот на Украина Володимир Зеленскиј [11] биле подарени слични керамички петли.[12]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „На кухонній шафі, яка вціліла після обстрілів в Бородянці, впізнали керамічного півника з Василькова“. Українська правда _Життя. Архивирано од изворникот на 2022-04-09. Посетено на 2022-04-09.
 2. Kozak, Svitlana, Ukrainian Folk Art: Vasylkiv Maiolica Rooster, Journal of International Women's Studies, vol. 13, no. 2, 2012, pp. 157-168.
 3. Oksana Kharchenko, Traditional Ukrainian Ceramics
 4. 4,0 4,1 „Чи можливо відновити виробництво васильківських півників, одного з яких подарували Борису Джонсону?“. Рукотвори. Архивирано од изворникот на 2022-04-25. Посетено на 2022-04-12.
 5. 5,0 5,1 „Історія кухонної шафки з півником: як одне фото з руїн Бородянки стало вірусним“. BBC News Україна (украински). Архивирано од изворникот на 2022-04-11. Посетено на 2022-04-12.
 6. Павлюк, Олег (2022-04-17). „Кухонна шафка з Бородянки стала надбанням Національного музею Революції Гідності“. Suspilne.
 7. „Символ стійкості українців – кухонна шафа з керамічним півником із деокупованої Бородянки – відтепер є надбанням музейного фонду України“. www.maidanmuseum.org (украински). Архивирано од изворникот на 2022-04-16. Посетено на 2022-04-17.
 8. „Півник з кухонної шафки в Бородянці. Як предмет Васильківської майоліки став символом стійкості України та прославився на весь світ“. nv.ua (украински). Архивирано од изворникот на 2022-04-11. Посетено на 2022-04-12.
 9. „Вцілілий керамічний півник в Бородянці став символом незламності українського духу“. Горинь інфо (украински). Архивирано од изворникот на 2022-04-25. Посетено на 2022-04-12.
 10. „ВЕЛИКОДНІ ПОДАРУНКИ НАШИХ ПОБРАТИМІВ — Телеканал I-UA.tv“. i-ua.tv (украински). 2022-04-23. Архивирано од изворникот на 2022-04-25. Посетено на 2022-04-25.
 11. Дим, Нестор (2022-04-09). "Півник – символ перемоги": як проста перехожа в Києві завдяки випадковості подарувала Зеленському і Джонсону символічні сувеніри“. Новинарня (украински). Архивирано од изворникот на 2022-04-09. Посетено на 2022-04-09.
 12. „Джонсону подарували півника з відомої шафки, що вціліла у Бородянці“. www.golos.com.ua (украински). Архивирано од изворникот на 2022-04-09. Посетено на 2022-04-09.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]