Van Halen

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Van Halen
Van Halen за време на турнејата во 2008 година Од лево кон десно: Wolfgang Van Halen, Alex Van Halen, David Lee Roth, и Eddie Van Halen.
Биографски податоци
ПотеклоPasadena, California, USA
ЖанровиHard rock, heavy metal[1]
Период на активност1972 - present
ИздавачиWarner Bros., Yessup Recording
СоработнициDavid Lee Roth, The Other Half, Chickenfoot, Mad Anthony Xpress, HSAS, Tribe of Judah, Extreme, The Waboritas,
Мреж. местоwww.van-halen.com
Членови
Eddie Van Halen
Alex Van Halen
David Lee Roth
Wolfgang Van Halen
Поранешни членови
Michael Anthony
Sammy Hagar
Gary Cherone
Mark Stone
Mitch Malloy

Van Halen е хард рок бенд формиран во Пасаденa, Калифорнија во 1972 година. Тие уживаат во своите успеси уште откако го издале нивниот дебитантски албум во 1978. Van Halen имаат продадено повеќе од 80 милиони албуми и имаат најголем број на хитови на Billboard Mainstream Rock листата. За време на осумдесетите години тие исто така имале најмногу Billboard Hot 100 хитови во споредба со другите хард рок и глам метал бендови. Van Halen е на 19 место според продажба на албуми во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]