VCC 1910

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
VCC 1910


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 34 м 39,1 с
Деклинација +47° 58' 7""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 мај 1888
Други ознаки CGCG 248-6, I Zw 91, NPM1G +48.0274

VCC 1910 (IC 809) е галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како VCC 1910 се споменува и како CGCG 248-6, 1 Zw 91, NPM1G +48.0274.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 мај 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, VCC 1910 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] VCC 1910 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 34 м 39,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +47° 58' 7"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на VCC 1910 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52097.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]